Categories: Závody
      Date: 21.01.2014
     Title: Plavci přivezli 12 medailí a jeden rekord mítinku z Linze
V největším přístavním městě na horním Dunaji, v rakouském Linzi, se o víkendu 18. - 19.1.2014 uskutečnil v pořadí již 24. ročník mezinárodních plaveckých závodů pod názvem McDonald's cup. Na závody se sjelo na 430 plavců, zástupců 36 oddílů z 9 evropských zemí, mezi nimiž nechyběli ani zástupci plavecké Lokomotivy Beroun – David Ludvík, Tomáš Ludvík, Dušan Miko, Matěj Slaboch, Marek Štulík, František Švehla a Štěpán Zahradník. Svěřenci trenérů Simony Pokorné, Růženy Sehnoutkové a Vladimíra Seemana si zde za poslední čtyři roky vytvořili značné renomé, a zejména od domácích činovníků byl patrný respekt k plavcům ze středočeského Berouna. Po celé dva dny se závodilo na stometrových tratích – znak, prsa, motýl a kraul, aby z celkového součtu bodů dle tabulek FINA vzešlo vždy pět finalistů z každého ročníku do závodu na 100m polohově. K tomuto čtyřboji byly ještě vloženy závody ve sloučených kategoriích 16 let a mladší, a 17 – 18 let na 200m volný způsob a štafety. V nejmladších kategoriích sbírali své první zkušenosti na mezinárodních závodech 12ti letý David Ludvík a 13ti letý Matěj Slaboch, a ač se jim na konci sen o první zahraniční medaili rozplynul, tak si nevedli vůbec špatně a oběma se podařilo několikrát nakouknout do první desítky. V kategorii 14ti letých si František Švehla vytvořil několik osobních rekordů, ale tuto skupinu zcela ovládl jeho oddílový kolega Dušan Miko, který získal prvenství na 100m znak, 100m prsa, 100m motýl a stříbrné umístění na 100m kraul, což mu vyneslo celkové vítězství v bodovaném čtyřboji a postup do finálového závodu na 100m polohově, kde si doplaval pro pohár za 1. příčku. V kategorii 15ti letých byl opět nepřehlédnutelný Tomáš Ludvík, který si nejprve ve vloženém závodě na 200m volný způsob doplaval pro třetí příčku, aby posléze získal zlato na 100m znak, stříbro na 100m motýl i 100m kraul a bronz na 100m prsa, a i jemu tato umístění vynesla postup z celkové druhé příčky do finálového závodu na 100m polohově, kde nestačil pouze na svého reprezentačního kolegu Filipa Chrápavého z Brna. Ovšem nebyl by to Tomáš, kdyby si na závodech, kde se evidují statistiky, nenavlékl na svou pomyslnou šňůru další korálek v podobě rekordu. Tentokrát se mu to podařilo v závodě na 100m znak, kde vytvořil nový rekord mítinku 15ti letých časem 00:58,77. Pro nejstarší vyslance Lokomotivy Beroun, 17ti leté Marka Štulíka a Štěpána Zahradníka, byl čtyřboj díky kategorii Open především cenným poměřením sil s dospělou Evropou, a tak hlavní úspěchy sklidili ve vloženém závodě na 200 m volný způsob, kde soupeřili „pouze“ s o rok staršími soupeři. Štěpán Zahradník, který má v oblibě především delší tratě, zde obsadil překvapivé šesté místo, a pro změnu sprintér Marek Štulík vybojoval fantastickou třetí příčku. Díky dvanácti medailím obsadila naše výprava v konečném součtu bodového hodnocení oddílů nádhernou šestou pozici a právem jí náleží poděkování za vzornou reprezentaci mateřského klubu. LoBe